Güneşe dost besinler

 

Günesin zararlarindan korunmaniz ve saglikli bir bronz ten için yemeniz gerekenlerden bazilari. Yediklerinize dikkat ederek hem soyulmadan ve kizarmadan bronzlaşabilir hem de günesin zararli etkilerinden korunabiliriz. Portakal suyu, karpuz, kivi, bezelye, domates ve havuçlu yesil salata ile. 

Kayisi, kavun turunçgiller gibi koyu sari renkli besinler betakaroten içeriyor. Bu yiyeceklerin cildimizde pigmentasyonu arttırıp koyulastirici etkisi var. Cildin rengini sarartirken, soyulmadan ve kizarmadan bronzlasmayi sagliyorlar.

Sebzeler, kirmizi, sari ve yesil meyveler; deri lekelerine, kirisikliklara ve erken yaslanmaya birebir. E, C vitaminleriyle selenyum ve magnezyum içeren besinler de cildin korunması ve onarılmasında oldukça yararlı etkilere sahip.

Domates, karpuz, greyfurt likopen içeriyor. Likopen kalp krizi ve bazi kanser türlerini önlemekte etkili. Retinayi koruyan zararlı etkılerı azaltan Lutein ise bezelye ve brokolide mevcut. Tahillar, midye, balik ve ceviz selenyum içeriyor; selenyum, günesin etkisiyle ciltte ve saçta yipranan aminoasitleri tamir ediyor.

 


dbc_pilates