Size Kaç Kalori Gerekli

 

Mavi sütunların alt düzeyi Günlük yaşantısını masa başında veya ayakta durarak pek az yürüyerek geçiren hareketsiz bir insanın bir günde harcadığı enerjiyi gösteriyor. Bu enerji yaklaşık olarak bazal metabolizma hızına eşittir. Bazal metabolizma hızı uyumayan fakat tam dinlenme halindeyken vücudun harcadığı enerji miktarıdır.

Mavi sütunların üst düzeyi Her gün günde 60 dakika tempolu yürüyüş yapan hareketli bir insanın harcadıgı enerjıyı gösteriyor.

Mavi sütunların yaklaşık orta kısımlarından hayalî bir çizgi geçirip düşey eksendeki enerjiyi okursanız bu da “orta hareketli insan”ın harcadıgı enerjıye karşılık gelir. “Orta hareketli insan” “her gün günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapan” tarifine uyanlardır.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tavsiyesi gerekli besin öğelerini kalori yogun besinlerden degil “besin yoğun” gıdalardan almak. “Besin yoğun” terimi boş kalori almadan gereken besin bileşenlerinin sağlanmasını kastediyor. Fakat yaşamımızda genellikle bu tavsiyelerin tam tersi yapılıyor. “Besin yoğun” gıdalar yerine “Kalori yoğun” gıdalar seçiliyor ve Tahmini Enerji İhtiyacı” fazlasıyla aşıldığı halde gerekli besin ögeleri henüz alınmamış oluyor.

Bol yağlı şekerli gıdalar yiyip meyve sebze süt gurubuna yer vermiyoruz.

Bunun yanı sıra günlük alınması gereken enerji ihtiyacı 18- 20 yaş aralığında en üst düzeye çıkıyor ve ondan sonra azalmaya başlıyor. Gençlikteki yeme ve hareket alışkanlıklarımızı aynen sürdürmemiz yaş ilerledikçe şişmanlamamıza yol açıyor. Kadınların enerji ihtiyacı hemen her yaşta erkeklerinkinden daha az oluyor. O sebeple bayanların kılo almaya yatkınlıkları erkeklerinkinden daha kolay daha hızlı kılo alıyorlar.


dbc_pilatesdbc_pilates