Kilonuza dikkat
etmeye ne dersiniz

15 kilo fazlaliginiz varsa kalp hastaligi, seker hastaligi, safra kesesi bozukluklari ve artrit riskinizin çarpici bir sekilde arttigini uzun yıllardır biliyoruz.

15 kg ve üstünde kilo verip de bu kiloyu en az bes yil koruyabilenler üzerinde yapilan bir incelemede bu basariyi saglayan en etkin stratejinin dogru ve yeterlı beslenmek fiziksel hareketi önemli ölçüde arttirmak oldugu görüldü. Halbuki, kilo vermege çalisanlarin ancak %20'si diyetle birlikte günlüge yakin siklikta egzersiz yapiyorlar.

15 kg vermeyi düsünemiyor musunuz? Arastirmalar, 5 kg verenlerin bile tansiyonlarinin normale gelmese bile düstügünü ve bazi durumlarda seker hastaligina yakalanma riskinin azaldigini gösteriyor. Hedef, haftada bir kg civarinda kilo vermektir. Bu tempoda vücut, metabolik termostatini açlik seviyelerine düsürmez. Bu derece yavas bir zayiflama rejiminin bile, orta yogunlukta bır egzersizle  birlikte yürütülmedigi takdirde, yagin yaninda kas kaybina da sebep oldugu gösterilmistir.

Pekı 5 kg vermenizi istemek de mi çok? O halde hiç olmazsa daha fazla kilo almayin. Gerçekten ABD nüfusunun o kadar büyük bir kesimi fazla kilolu ki, Amerikan Kalp Dernegi, sadece fazla kilolularin kilo vermesini tesvik yerine, yetiskinlerin kilolarini muhafaza etmelerini vurgulamaya karar verdi.

Tabi bunu yapmak yas ilerledikçe zorlasiyor. Çogumuz için çözüm, hem kalp, hem de iskelet kaslarini güçlendiren egzersizler yaparken, yedigimize makul sinirlar koymak ve beslenme ve diyet uzmanından yardım almaktır

 


dbc_pilates